Kategori arşivi: 5.06.Dua-Rıza

Dua-Rıza

DUA:

Ya! Allah! Çok zor olan makamının müjdelerini vermektesin. Oralara çıkmak biz kullarına zordur. Ağır imtihanlara gark olabiliriz. Gerçi, çileyi devası ile verirsin de biz, devayı beklemeye sabredemeyiz. Buralarda dolaşmamız tehlikeli. Ama Sen dilersen, kolaylaştırırsın. Sen sadrımızı genişletirsen, mümkün olabilir. Bizler ahir zamanın aciz ümmetleriyiz. Bunca dünya gailesi ile, Seni unutabiliriz. Bizlerin az olan amellerimizi, çok olarak kabul et. Bizleri esas âlemde mahzun ve mahcup etme, Ya! Rab!

Amel defteri sağından verilenlerden,  tevbe ile gelenlerden, iman ile aslına rücû edenlerden eyle. Nefsimize uymayarak, Sana yaklaşmamıza yardım et. Biliyoruz ki nefsimize uymakla, dünyaya yaklaşırız. Sana uymakla,Sana yaklaşırız. Bize sevimli olan yakîni nasip et Ya! Rab!

Aslında yakînin de yakînini istemekteyiz. Taleb edene veririm diyorsun, bu sebepten haddi aşarak istiyoruz, lûtfet Ya! Rab!

Kul haklarından kurtulup, verdiklerinden ve vermediklerinden razı olduğumuzu hayal ederek, rıza kapında bekliyoruz. Hayal ile olmaz ama, Sen de çok büyük bir Sultansın. Elbette hazinen hayallerimize bile sığmaz. Senin Sultanlığının ve bizim de kulluğumuzun icabı olarak, umuyoruz.

Günahlarımız Seninle aramızda. Hani dünyada iken nasıl örttün ise, ahirette de öyle örtersin diye umuyoruz. Kudretini öyle bildirdin ki, her şeyin Senin hükmünde olduğunu, ve Sana hiçbir müdahalenin olmayacağını biliyoruz. Sana kimse karışamaz, bu sebepten affet Ya! Rab!

Bize şu dünyada belâ olarak sadece nefsimiz yetti. Başka belâlar zayıf kaldı. Acizane mücadele etmeye gayret ettik. Başaramayanlar ile, başaranlarımızınkini birbirine katıver. Bizi çok merak ettiğimiz ve çok arzu ettiğimiz yakınına alıver, Ya!Hû!

Rıza elbiseni, şükür kisveni, tevekkül devasını, tevhid nûrunu, amel sermayesini bize arkadaş et, bizi isyan edenlerden,  razı olmayanlardan, delâlete düşenlerden  etme Ya! Zülcelâl-i vel ikram. Amin.