Kategori arşivi: 2.07.Dua-Tevekkül

Dua-Tevekkül

Dua:

Ya! İlâhi!

Sen tevekkül edenleri seversin. Bizi de tevekkül sahiplerinden kıl. Sen var iken, başka bir noktaya gözlerimi çevirmekten korkuyorum ve utanıyorum. Gözler bilseydi eğer neye bakmak için yaratıldıklarını, elbette başka yere bir daha asla bakmazlardı. Her işimizde Seni vekil kılmayı hatırlamamızı nasip et.

Tevekkül sahibi olmak için, kuvvetli bir iman elzem olduğuna göre, imanımızı kuvvetlendir. Gelecek kaygısı ile şeytana uymaktan sana sığınırız. Geçim korkusu ve gelecek korkusundan koru Ya! Rab! Hayatımızı garantilemekten Sana sığınırız. Senden her ne gelirse, gelsin razı olmayı, bilmediğimiz gaybe ait karşılaşacağımız her ne ise, Senin muradın ile olduğunu bilmeyi, daha başımıza bir şey gelmemişken, endişe etmemeyi nasip et. Nefsimizin oyunlarına, şeytanın korkutmasına kapılmamayı, bir an önce fiil tevhidine gelerek, gerçekten Sana tevekkül etmeyi niyaz ederiz. Küçük bir çocuğun annesine güvenerek, sadece ona teslim oluşu gibi, sadece Sana güvenmeyi, Seni vekil etmeyi dua ve niyaz ederiz. Bizi başka yönlere bakmaktan, başkalarından beklemekten, şirkten koru Ya Rabbi Rahim!

Kendi çabalamamız ile boşa yorulmaktan, belki de böylece “ben yaptım” diyerek, kendimizi ilâhlaştırmaktan Sana sığınırız. Yardım et, yardım et, yardım et, Ya! Rabb, Ya! Mürebbi!, Ya! Celâl!