Kategori arşivi: 2.02.CEMAAT NAMAZI

CEMAAT NAMAZI

CEMAAT NAMAZI

Cemaat ile namaz kılmak, kendi başına kılmaktan daha faziletlidir. Cemaat imam ve ona uyan bir kişi olmak üzere en az iki kişiden oluşur. Uyan kişi çocuk olsa da olur.

“Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan 27 derece daha faziletlidir”. ( İbn-i Ömer,   Hadis-i Şerif)

                 

v CEMAAT NAMAZININ KILINMA ŞEKLİ

 

1)   Cemaat, imama uymaya niyet eder. Cemaatin daha önceden, imamın cemaat namazını kıldırma şeklinden bilgili olması gerekir. Cemaat namazlarında bilinmelidir ki: İmam sabah, akşam, yatsı namazlarının ilk ikişer rekâtında ve vitir namazının her üç rekâtında Fatiha’yı ve zamm-ı sûreyi cemaat duyacak şekilde aşikâre okur. Akşam namazının üçüncü rekâtında, yatsının üçüncü ve dördüncü rekâtında, öğle ve ikindinin bütün rekâtlarında kıraatı gizli okur. Beş vakit namazın hepsinde tekbirleri, tesmi’leri ve selâmları aşikâre ve cemaat duyacak şekilde okur.

2)   Cemaatten her biri imama uymaya niyet eder. “uydum imama, niyet ettim öğlen namazının farzını kılmaya” şeklinde niyet eder. Sonra imam ellerini kaldırarak “Allah-ü Ekber” der. Cemaat de hemen ellerini kaldırarak yavaş sesle “Allah-ü Ekber” der. İmam ve cemaatin hepsi gizli olarak “Sübhaneke”yi okur. İmam gizli olarak “e’uzü besmele” okur. Sonra eğer namaz aşikâre okunarak kılınan namaz ise, imam Fatiha’yı aşikâre olarak okur ve namaza devam eder.

3)   İmama uyanlar tekbirleri gizlice alırlar. Fatiha’nın sonunda gizlice “Âmin” derler. İmama uyan cemaat, Fatiha’yı ve zamm-ı sûreyi okumaz. Sessizce huşû içinde durur. İmam “Allah-ü Ekber” diyerek rükû’a varır. Rükû’da imam ve cemaat gizlice “Sübhane Rabbiyel Azîm” der. İmam rükûdan kalkarken aşikâre olarak “Semiallah-ü limen hamide” ve gizlice “ Rabbenâ ve lekel hamd” der. Cemaat de gizlice “Rabbenâ ve lekel hamd” der. İmam “Allah-ü Ekber” diyerek secdeye varır. Secdede imam ve cemaat gizlice “Sübhane Rabbiye’l A’lâ” der.

4)   İmam ile cemaat birinci oturuşlarda Tahiyyat’ı, ikinci ve son oturuşlarda ise Tahiyyat’ı, Salâvat’ları ve Rabbenâ dualarını gizlice okurlar. İmam aşikâre olarak önce sağa, sonra sola selâm verince cemaat de hemen gizlice selâm vererek, imamdan geriye kalmadan, uymuş olarak namazı tamamlamış olur.

5)   Namazın sünnetlerini imam ve cemaat müstakil olarak kılarlar. Müezzin aşikâre olarak, cemaatin her biri de içinden “Âyet-el kürsi” yi okurlar. Sonra namazın sünnet olan tesbihi çekilir. 33 “sübhanallah”, 33 “elhamdülillah”, 33 “Allah-ü Ekber” çekilir. “sübhanallah” tesbih, “elhamdülillah” tahmid, “Allah-ü Ekber” ise tekbirdir.

6)   Sabah namazında imam ilk rekâtta okuyacağı zamm-ı sûreyi, ikinciye göre daha uzun olanlarından seçer. Böylece hem sünneti yerine getirmiş olur, hem de namazın birinci rekâtına geciken cemaat varsa, onların da yetişmelerine sebep olur