Kategori arşivi: Önsöz-Namaz

Önsöz-Namaz

ÖNSÖZ

 

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adı ile,

Esirgeyen ve bağışlayan, kâinatın ve hesap gününün tek sahibi ve hâkimi, varlığımızın da tek sahibi olan, sayısız maddi ve manevi nimetleri ile lûtuflandıran, kullarını nûruna kavuşturmak için daimi vesileler yaratan, darda olana yetişen, belâ ve imtihanlarını kazanç vesilesi kılan, kalpleri mesken kılan, apaçık kitap ile zoru kolaylaştıran Allah-ü Teâlâ’ya sayısız hamd olsun.

Peygamberlerin sonuncusu, âlemlerin rahmeti, dinin doğru uygulayıcısı, insanlığın kâmili, vesilelerin en keremlisi, Allah’ın sevgilisi, ümmetine merhameti bol, şânı yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed Sallallah-ü aleyhi ve sellem’e, Ehl-i beyt’ine, şerefli ashabına, temiz ve pak soyundan gelenlere, yolundan giden hayırlı insanlara selâm olsun.

“Namaz dinin direğidir” ve “Namaz mü’minin miracıdır” şerefli hadislerinin ışığında, çok önem arz eden bu konu hakkında senelerdir sorularımızın tükenmemesi sebebiyle, böyle bir cep kitabı hazırlamamız zarureti hasıl oldu. Bu kitapçıkla elbette her sorunun cevabı verilmiş olmayacaktır. Şu ana kadar karşılaştığımız soruların cevaplarını vermiş olduğumuz halde, özellikle sehiv secdesi bölümünde, beşer olmamız sebebi ile mutlaka yeni yanılmalar zuhur edecek ve yeni sorular olacaktır. Biz şimdilik mevcudun cevaplamasını yapmakla, üzerimize düşen görevi yerine getirmiş oluyoruz. Yakın arkadaşlarımın da katkıları ile, hazırladığımız bu kitapçığın, dostlarımıza faydalı olmasını dûa ve niyaz ederek, Allah’ın sağlam ipi olan namaz ibadetine önem vermemiz dileği ile, Allah’a emanet olalım diyorum.

 

25. Aralık. 2004

Dr. Ayşegül ERDOĞ